Kam kráčí Česko 2019
podle Andrey Procházkové
– Aspen Young Leaders
Redaktorka Respektu
Absolventka programu Aspen Young Leaders
Generace narozená do svobody
Kam kráčí Česko? Odpovědí je pohled na generaci Čechů a Češek, kteří se narodili po roce 1989 a vyrostli už ve svobodném světě. Protože nikdo nesymbolizuje budoucnost země lépe než právě nastupující generace. Jaká tedy je?
Mají starost o životní prostředí a 65 procent z nich věří, že změna vlastního chování může přispět k boji za záchranu planety. I když pro 40 procent z nich jsou hlavním zdrojem informací sociální sítě, téměř všechny zajímá, odkud tyto informace pocházejí, a většina z nich důvěřuje veřejnoprávním médiím. Čtyři pětiny z nich považují za důležitou účast v každých volbách a pomalu, ale jistě se mezi nimi vytrácí pocit, že jeden hlas nic nezmění. Oproti svým rodičům jsou tolerantnější k přistěhovalcům a pro každého druhého je svoboda neodmyslitelně spojena s cestováním. A co se hodnotového žebříčku týče, 70 procent příslušníků této generace si myslí, že by Česká republika měla být nadále součástí Evropské unie (vyčteno z průzkumu Svobodný listopad agentury MEDIAN).
Když data porovnáme se zeměmi na Západ od nás, nejsme na tom po třiceti letech svobody zas tak špatně. Je ale důležité zmínit, že ani v generaci mladých se pozitiva otevřeného světa bohužel stále netýkají všech. Jaký bude náš život a na jaké možnosti dosáhneme, se totiž v Česku stále značně odvíjí od toho, do jaké rodiny se narodíme. Český vzdělávací systém děti příliš brzy selektuje a má tendenci upřednostňovat potomky ambiciózních rodičů před vrstevníky, jejichž rodiče vzdělávání nepovažují za důležité nebo k němu nemají snadný přístup.
Německo-britský myslitel Ralf Dahrendorf vydal v roce 1991 knihu, v níž bývalé sovětské satelity včetně tehdejšího Československa varoval, že cesta od totality k demokracii bude trnitá a zpočátku se život může zdát paradoxně těžší než dřív. Podle Dahrendorfa konec totality nejprve přinese volný trh a svobodu podnikání, o několik let později přijde politická svoboda v podobě ukotvení v demokratickém světě (EU, NATO), a deset a více let bude trvat, než se v bývalých totalitních zemích prosadí spravedlnost. Nejkomplikovanější a také nejzdlouhavější bude vybudování občanské společnosti.
Generace mladých Čechů a Češek – která se v poslední době dokázala několikrát hlasitě ozvat a vyburcovat třeba i své rodiče či prarodiče – se začíná jevit jako předzvěst posledního stádia. I díky nim tak Česká republika, s určitými zatáčkami, směřuje k demokracii se silnou občanskou společností. Jak by nicméně dodal Ralf Dahrendorf, do cíle je to ještě kus cesty.
Text vznikl u příležitosti výroční konference Aspen Institute CE “Kam kráčíš, Česko 2019”. Krátké úvahy absolventů programu Aspen Young Leaders o současném směřování ČR byly zveřejněny v rámci konferenční brožury.
Share this on social media
Support Aspen Institute
The support of our corporate partners, individual members and donors is critical to sustaining our work. We encourage you to join us at our roundtable discussions, forums, symposia, and special event dinners.