Expertní studie:
Umělá inteligence
a příležitosti v ČR
Aspen Institute CE ve spolupráci s Microsoft Česká republika a Slovensko vypracoval studii Umělá inteligence a příležitosti v České republice. Praha má ambice stát se světovým centrem umělé inteligence, má pro to skvělé předpoklady díky univerzitnímu intelektuálnímu potenciálu právě v oblasti umělé inteligence. Jak vypadá využívání umělé inteligence ve firemní praxi, jaké jsou naše silné a slabé stránky pro vytvoření úspěšného ekosystému umělé inteligence?
Studie Aspen Institute CE je kolektivním dílem skupiny expertů vypracovaná ve spolupráci s Microsoft Česká republika a Slovensko. Studie si klade za cíl zhodnotit aktuální situaci a ekonomické příležitosti spojené s rozvojem umělé inteligence (Sarah Boutall, Neuron Soundware, absolventka Young Leaders Program). Na základě dat (především z mezinárodních šetření ICT usage in enterprises) studie analyzuje využívání ICT technologií, automatizace a prvků potenciálně spojených s umělou inteligencí v českých firmách, a přináší srovnání s evropskými státy. Autoři se soustředí především na identifikaci aspektů, kde ČR výrazněji vybočuje z průměru členských států EU, případně podobně ekonomicky vyspělých zemí, a kde se výrazně liší v dynamice změn (Daniel Münich, Daniil Kashkarov, think-tank IDEA při CERGE-EI). Příslušné kapitoly se pak věnují právním otázkám spojeným s umělou inteligencí (Veronika Žolnerčíková, doktorandka Ústavu práva a technologií, Právnická fakulta MU), perspektivám (celoživotního) vzdělávání s ohledem na dopady umělé inteligence na pracovní trh v České republice (Lukáš Rejchrt, Edhance), a dalším možnostem řešit strukturální nedostatky vysoce kvalifikované síly v kontextu transformace hospodářství na znalostní ekonomiku (Ondřej Valenta, výzkumné centrum GEOMIGRACE).
Vybrané poznatky ze studie Umělá inteligence a příležitosti v ČR představil generální ředitel Microsoft Česká republika a Slovensko Rudolf Urbánek na výroční konferenci Aspen Insitute CE Kam kráčíš, Česko (záznam 2.35:37).