Crowdfunding Visegrad – nová iniciativa Aspen Institute Prague
Diskusí v pražském Hubu pokračoval Aspen Institute Prague v projektu Crowdfunding Visegrad, který má za cíl zmapovat rostoucí trend komunitního financování v zemích Visegrádské čtyřky a zhodnotit možnosti jeho dalšího rozvoje.
Ačkoliv popularita crowdfundingu roste, dosud u nás scházela hlubší diskuse, která by fenomén zpracovala komplexně, tedy z ekonomického, legislativního i uživatelského hlediska. „Potenciál crowdfundingu je přitom velký, ať již pro zorganizování výstavy nebo koncertu, vydání knihy, vývoj počítačových programů a her nebo nastartování nového byznysu. Navíc v době, kdy v důsledku krize klesají veřejné i soukromé investice do rozvoje nových startupů nebo kulturních projektů,“ zdůvodňuje projekt Maria Staszkiewicz, zástupkyně ředitele Aspen Institute Prague.
Pražská debata je jednou ze čtyř, které ve spolupráci s partnerskými organizacemi Aspen Institute Prague uspořádá v rámci projektu. První proběhla na začátku února v Polsku, další budou následovat v Maďarsku a na Slovensku. Stejně jako v Praze, i tam si vymění názory zástupci místních ministerstev, vlastníci a provozovatelé crowdfundingových platforem, právníci, ekonomové, akademici či autoři úspěšných projektů. Výstupem projektu, který byl podpořen Mezinárodním visegrádským fondem, bude studie hodnotící aktuální stav v zemích střední Evropy i potenciál pro další rozvoj crowdfundingu v tomto regionu.
Crowdfunding se začíná prosazovat i v českém prostředí
V Praze proběhla debata za účasti širokého spektra odborníků, kteří mají s crowdfundingem praktické zkušenosti. Diskutující se shodli, že crowdfunding se úspěšně prosazuje v českém prostředí, přestože se jedná o relativně nový způsob financování. „Důvodem je i to, že funguje jako zajímavá zpětná vazba od publika, kterému je daný produkt určen. Crowdfunding tak umožňuje autorům otestovat zájem veřejnosti o daný projekt,“ poznamenal Aleš Burger, jeden ze zakladatelů úspěšného českého crowdfundingového portálu Hithit.cz.
Zapojili se i zástupci neziskového sektoru a zhodnotili možnosti, které jim crowdfunding přináší. Podle Ondřeje Zapletala z Nadace Vodafone může crowdfunding odhalit skutečnou funkčnost nápadů, což žádost na papíře nemusí dokázat, a navíc dodat projektům neziskových organizací důležitou publicitu. Také Martin Olša z Nadace OKD vnímá praktické využití crowdfundingu především v tom, že může „hrát roli určitého filtru, který je velmi vhodný pro posuzování žádostí neziskových organizací o podporu jejich projektů.“